24.11.2017. године

Расписан је конкурс за школе и ђаке под називом “Није фаца ко хејт баца” у циљу борбе против вршњачког насиља.

ОПИС АКТИВНОСТИ
Конкурс је намијењен ученицима основних школа из цијеле БиХ, с циљем да их се подстакне на размишљање о другарству и проактивно дјеловање у ситуацијама вршњачког насиља. У фокусу теме су афирмација другарства и стварање здраве атмосфере, односно борба против вршњачког насиља. Позивамо ученике да нам, без предрасуда, а уз помоћ својих учитеља и наставника, на креативан начин испричају своју причу о пријатељству у којој пријатељи могу да буду слични или да се разликују.

Ученици могу послати радове у 4 категорије:

1. Видео-клип – кратки филм или музички видео не дужи од 3 минуте. Може се снимати моблилним телефоном.

1. Најбољи мултимедијални рад – стрип, анимација, апликација, колаж.
  2. Најбољи литерарни рад – прича, есеј, поема, реп, новинарски текст.
  3. Најбоља иницијатива или програм – активност која није обухваћена другим категоријама, а која промовише другарство и вриједности које се супротстављају вршњачком насиљу.

НАСЛОВ/СЛОГАН

Слоган конкурса прилагођен је узрасној групи у којој је, према истраживањима, појава вршњачког насиља најзаступљенија (12 до 15 година) „Није фаца ко хејт баца“, обухватајући овим и врло актуелну појаву насиља међу вршњацима на интернету. Подслоган је „Покажи свима снагу другарства“.

НАГРАДНИ ФОНД

Побједнички тимови освајају награде за своје основне школе, као и појединачне награде за сваког члана тима. Награде за школе представљају опрему за наставне кабинете, продужени боравак или школску библиотеку* у вриједности од:

1.       Мјесто – 5.000 КМ,

2.       Мјесто – 3.000 КМ,

3.       Мјесто – 2.000 КМ.

*Награда може бити искоришћена за другу интервенцију потребну у школи за побољшање квалитета наставе, али новац не може бити уплаћен на рачун.

Поред награде за своју школу, чланови тимова који пошаљу најбоље порјекте освајају и атрактивне појединачне награде.

ТЕХНИЧКИ УСЛОВИ

Обавезни подаци при достављању радова:

У заглављу сваког рада обавезно треба навести сљедеће податке:

назив теме, чланове тима* (име, презиме, разред), име и адресу школе; име, телефон и електронску адресу наставника-ментора. Радови без ових података неће се узимати у обзир.

– Радове доставити најкасније до 31. децембра 2017. године.

– Радови  који буду пристигли послије предвиђеног рока неће бити узети у разматрање.

– О резултатима Конкурса и завршној свечаности додјеле награда сви учесници ће бити обавијештени најкасније до  1. марта 2018. године.

*Тим представљају најмање три ученика уз наставника/ментора. Једна школа може послати пројекте у више категорија.

СЕЛЕКЦИЈА

Радове бира четворочлана комисија, која ће се састојати од три вањска сарадника, која су стручна у областима из којих се пројекти достављају, и један представник Управе Микрокредитног друштва „Микрофин“.

Вањски сарадници:

·  Љубиша Савановић, глумац Народног позоришта,

·  Душица Илић, проф. разредне наставе и уредница дјечијег часописа „Јежурко“

·  Тања Ступар-Трифуновић, књижевница, добитница Европске награде за књижевност и уредница часописа „Путеви“