Уз благослов игумана манастира Осовица архимандрита Теофила ученици 6-1 одјељења са својим родитељима  и одјељењским старјешином су посјетили манастир Осовица у недјељу, 22. октобра. Манастир Осовица припада реду највећих светиња Републике Српске, бисер  је сакралне ахитектуре и чудесно мјесто необичног духовног мира и тишине. За ученике и њихове родитеље је, након срдачне добродошлице,  организован историјски час, након којег су обишли манастирски комплекс  и Споменик мајкама  који је удаљен пола киломентра од манастира. Уз послужење, које је потом слиједило у свечаном салону, надахнуту  бесједу окупљенима је одржао јеромонах Иларион Коста уз снажне поруке да су дјеца наше највеће благо. Остатак времена, у сунцем окупаном манастиру који бљешти свом својом љепотом испод планине Мотајице, био је предвиђен за креативне радионице израде обиљеживача страница књиге од биљака које су убране ван манастирског комплекса. Овим излетом је остварена добра сарадња родитеља и школе на релацији ученик – одјељењски старјешина – родитељ у којем родитељ има активну улогу, а ово је само почетак заједничких активности јер су у  плану заједнички одласци у биоскоп, позориште и на изложбу, навела је директор школе Мануела Рађевић-Јокић.

Нешто више о манастиру Осовица:

Манастир Осовица се налази на граници сêла Горња Лепеница и Сеферoвци, на територији општине Србац, у планини Мотајицa, недалеко од старог пута Прњавор – Кобаш. Смјештен је у долини потока Манастирица, који се на око 300 м источно од манастирског комплекса улива у рјечицу Осовицу. Иако се до наших дана нису сачували значајнији писани трагови који би подробније открили дух минулих времена, усљед тешке и бурне историје нашег народа, ипак историчари претпостављају да је манастир Осовица ктиторско дјело изданка племените лозе Немањића краља Стефана Драгутина (1253–1316), владара Срема, Мачве, Усоре и Соли. Први помен манастира Осовица је из 1330. године, сачуван на отиску манастирског печата. Овај печат је пронађен у цркви манастира Липља, током његове обнове,  са ћириличним натписом који у преводу гласи:  ИС + ХС ОБРАЗ БЛАГОВЈЕШТЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ЉЕТА 1330 МАНАСТИРА ОСОВИЦЕ. Комплекс манастира Осовица састоји се од саборне цркве посвећене Благовијестима пресвете Богородице, зимске цркве посвећене Светом Прокопију, капеле Васкрсења Христовог, као и капеле Свстог Николаја Миркликијског у звонику, тријема за народ, конака, свечаног салона, библиотеке и чесме са изворском водом, монашке кухиње и трпезарије, као и народне трпезе. Највећи дио камена за обнову Осовице је из Јајца и Јабланице. Опход око цркве је од камена који је некада припадао манастиру Студеница. У саборној цркви је икона једне од највећих православних светиња Пресвете Богородице Тројеручице, дар свете царске лавре манастира Хиландара манастиру Осовица.