Наши деветаци су након доручка напустили Пале и наставили путовање према Мостару. У Мостару, граду на Неретви, обишли су грађевине које датирају из турског доба:Стари мост, кулу Келебију и Херцегушу, Сахат Кулу, Криву Ћуприју подигнуту 1558. године и, по предању, по узору на овај мост касније је саграђен Стари мост, Кујунџилук – стару мостарску чаршију која се налази на лијевој обали Неретве са својим радионицама и сувенирницама.

Након Мостара деветаци су посјетили манастир Житомислић који је један од културно најзначајнијих православних манастира Херцеговине из 16. вијека, а посвећен је Благовјештењу Пресвете Богородице.  Налази се у котлини на путу из Мостара према заподној херцеговини на крајњој западној линији старе области Дубраве. У двадесетом вијеку два пута је страдао манастир и монаси, а у потпуности је обновљен 2005. године. Послије манастара Житомислић ученици су посјетили Прибиловце гдје су одали пошту страдалим Светим мученицама прибиловачким у храму Васкрсења Христовог. У касним поподневним сатима ученици су допутовали у Требиње и тренутно се одмарају у хотелу „Ин“.